HerşeyForum [ www.HerşeyForum.Tk ]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HerşeyForum [ www.HerşeyForum.Tk ]Hoş geldin, .
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız: 0

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Forum Sitemiz Henüz Yeni Açılmıştır Sitemize Moderatör Alımları Vardır Lütfen Bize Destek İçin Paylaşım Yapınız

Böcek Deyip Geçmeyin

YazarMesaj
FerDim
•Yönetici
•Yönetici
FerDim

Paylaşım Gücü : 276 Rep Puanı : 0
Hobiler : Bilgisayar Teknik Servis
Lakap : ByFerDi

Böcek Deyip Geçmeyin   Empty
MesajKonu: Böcek Deyip Geçmeyin    Böcek Deyip Geçmeyin   I_icon_minitimePerş. Eyl. 16, 2010 9:53 am

+
----
-

Böcek Deyip Geçmeyin

Böceklerincinayetleri çözmek için kullanıldığını biliyor muydunuz? Uzmanlar'doğru soru sorulursa böcekler cevap veriyor' diyor... Peki böceklercinayetlerde nasıl kullanılıyor?

Robert D. Hall, bir adliböcekbilimci. 59 yaşındaki Dr. Hall, "Eğer böceklere doğru sorularısorarsanız, size dürüstçe cevap verirler" diyor ve sistemin nasılişlediğiniyse şöyle açıklıyor:

"Bir ceset bulunduğunda, iki şeyiaçığa kavuşturmak hedeflenir: Kurbanın kimliği ve ölüm zamanı. Adliböcekbilimci, cesetteki böceklerin büyüklüğüne, kaynağına, türünebakarak bunu açıklamaya çalışır. Örneğin Missouri'de bir hendektebulunan cesetteki kurtçuklara bakıyorum ve Florida'ya özgü böcek türüLucilia cluvia'yla karşılaşıyorum. Bu, ölümün Florida'dagerçekleştiğine işaret edebilir."

Dr. Hall, ölümün zamanınıysaayrışımı (dekompozisyon) ölçerek anladıklarını belirtiyor. Cesedin dişiböcekleri çekeceğini ve dokuz delikten bu sineklerin vücuda girerekorada yumurtalarını bırakacaklarını anlatan Dr. Hall, "Bir adliböcekbilimci bu olgunlaşmamış sineklerin büyüklüğünü ölçer. Cinayetbölgesinde en büyük larvayı toplarsınız, çünkü bunlar en yaşlılarıdır.Elinizde dört günlük sinek varsa bu, dört gündür ölü biri olduğunaişaret eder" diyor.

TÜRKİYE'DE DE KULLANILIYOR

EmniyetGenel Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nün verdiği bilgiyegöre, Türkiye'de adli böcekbilimi 1998-99 yıllarından berikullanılıyor. Fakat sadece ölüm zamanını tespit etmede yararlanılıyor.Türkiye'nin böcek haritası çıkarılmadığından, böcek türünden yola çıkıpcinayet yerini bilmek mümkün değil.

Hacettepe Üniversitesi'ndenYrd. Doç. Dr. Osman Sert, Türkiye'de ilk kez bu konuda laboratuvarkuran üniversite olduklarını, şu anda yazılan bir tezle Ankaramerkezinin verilerini topladıklarını, haziranda bu bölgenin böcekfaunasının ellerinde olacağını belirtiyor.

Sert'in bir deuyarısı var: "Hangi böcek türüyle çalışıldığı önemli. Her türün gelişimsüresi farklıdır, yapılan bir hata geri dönülmez sonuçlar doğurabilir."
https://herseyforum.forum.st

Böcek Deyip Geçmeyin
1 sayfadaki 1 sayfası